poniedziałek, 17 sierpnia 2009

11 kroków do realizacji CELU
1. Zdefiniuj cel. Określ dokładnie co chcesz osiągnąć. I zapisz to.

2. Wyobraź sobie, jak się będziesz czuć kiedy zrealizujesz ten cel. Jak będziesz wtedy wyglądać? Co usłyszysz? Po czym poznasz, że droga dobiegła końca?

3. Zadaj sobie pytanie po co chcesz to osiągnąć? Co ważnego będziesz mieć dzięki osiągnięciu tego celu? Zastanów się nad tym dobrze. W odpowiedzi możesz odkryć swoją motywację. Źródło siły, energię niezbędną, aby dotrzeć do celu mimo przeciwności.
3. Określ potrzebne zasoby. Co potrzebujesz, aby móc zrealizować Twój cel? Może to być wiedza, umiejętności, nastawienie, kontakty albo ...

4. Przewiduj ryzyka. Co może sprawić Ci trudność? Kto będzie przeciwny? Co może się nie udać? Czego się boisz najbardziej?

5. Oszacuj koszt. Ile i/lub co chcesz zainwestować, aby ten cel osiągnąć?

6. Określ termin realizacji. Do kiedy planujesz osiągnąć swój cel?

7. Zaplanuj jak dotrzesz do celu. Jakie kroki będą potrzebne. ZAPISZ TO! To będzie Twój plan działania.

8. Zaplanuj kiedy będziesz świętować. Wpisz to do planu działania (pkt. 7). Odtąd będziesz mieć plan działania i świętowania :)

***
Jeśli po realizacji kroków 1 - 8 nadal chcesz podjąć wyzwanie realizacji tego celu:

9. Podejmij publiczne zobowiązanie, że zrealizujesz ten cel. Nie musisz opowiadać o tym wszystkim, z którymi masz kontakt. Wystarczy, że powiesz o Twoim zamiarze kilku ważnym dla Ciebie osobom.. To prawdopodobnie wzmocni Twoją motywację w chwilach słabości.

10. Zapewnij sobie wsparcie. Wybierz kogoś, komu ufasz (z rodziny, wśród znajomych lub profesjonalnego coacha). Niech to będzie ktoś, kto wierzy w Ciebie, Twój cel i Twoje możliwości. Ktoś, kto będzie Cię wspierał i przejdzie z Tobą przez okresy zniechęcenia, porażek i rozczarowania. Pamiętaj, że są one jedynym pewnym etapem na drodze do celu.

11. Działaj! Działaj! Działaj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz