czwartek, 3 marca 2011

3 kroki do lepszego zarządzania czasem

Fot. ToniVC, Flickr

Co jakiś czas wraca do mnie temat zarządzania sobą w czasie. Tak, właśnie sobą w czasie, a nie czasem jako takim, ponieważ czasu jeszcze nikt nie widział i jest on tworem dość abstrakcyjnym, a zadania do zrobienia - całkiem konkretne :)

Z tych rozmyślań wyłoniły się trzy zasady które kilkukrotnie mogą zwiększyć efektywność działania. A są to:
ELIMINACJA, INTENCJA i SKUPIENIE.

1. ELIMINACJA


Nie chodzi o to, żeby robić rzeczy właściwie, ale żeby robić WŁAŚCIWE rzeczy. Ze swojej listy rzeczy do zrobienia w pierwszym kroku wykreślam te, bez których da się przeżyć i zostawiam to, co najważniejsze i to, co najszybciej doprowadzi mnie do celu (pamiętająć o regule Pareto, że 20% działań daje 80% efektów).

2. INTENCJA

Covey mówi o tym "Zaczynaj z wizją końca". No właśnie - jaki jest cel mojego działania, co chcę dzięki niemu osiągnąć? Jak to ma wyglądać? Jak się będę czuła jak to zrobię?  

3. SKUPIENIE

Skoncenetrowanie 100% uwagi na jednym zadaniu i robienie do końca tego, co zaczęłam - daje mi zawsze zaskakująco dobry rezultat. Różnica w działaniu i efektach jest mniej więcej taka, jak między żarówką (rozproszone światło), a LASEREM (skupione).

Zasady mogłabym mnożyć i każda dałaby kolejny etap poprawy własnej skuteczności, ale w myśl eliminacji, działania z intencją i skupiania się w 100% na jednym pozostanę przy tych.

A która z tych zasad da Tobie największą korzyść?
Wypróbuj i napisz jak Ci poszło!

Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz