środa, 26 października 2011

I kto tu rządzi?


Fot. Liz Henry, Flickr


Masz czasem wrażenie, jakby kierowały Tobą więcej niż jedna osoba? Że postanawiasz jedno, a potem robisz coś zupełnie innego (lub to, co zwykle...).
Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg to tak naprawdę 3 mózgi:

1. Mózg tzw. GADZI - pień mózgu - odpowiada za bezpieczeństwo naszego ciała. To dzięki niemu cofamy rękę, gdy wsadzimy ją do gorącej wody, na długo przed tym, gdy o tym pomyślimy.

2. Mózg tzw. EMOCJONALNY - układ limbiczny - odpowiada za nasze emocje i dążenie do tego, by wszystko pozostało takie samo. Gdy czujesz opór przed zmianą, to właśnie mózg emocjonalny wszedł do akcji :)

3. KORA NOWA - odpowiada za cele, plany, kreowanie wizji przyszłości. Wszystko dzieje się najpierw w umyśle, a dopiero potem w rzeczywistości właśnie dzięki korze nowej.

Gdzie jest haczyk? Żeby zaszła zmiana, wszystkie trzy mózgi muszą ze sobą współpracować, "dogadać się". Nie jest to proste, bo czasem ich cele są sprzeczne. Często ;)

A hierarchia ich działania jest odwrotna niż bym chciała. Bo najważniejszy jest mózg gadzi, potem emocjonalny a na końcu dopiero kora nowa. Oznacza to, że dopiero wtedy, gdy jestem bezpieczna pod względem fizycznym i emocjonalnym mogę zająć się realizacją moich planów. Tylko tyle i aż tyle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz