piątek, 3 lutego 2012

Inspiracje ze spotkania z noblistą cz. 2

 Fot. Paolo Margari, Flickr

Dziś kolejna porcja inspiracji płynących ze spotkania z Muhammadem Yunusem, noblistą, twórcą idei mikrokredytów:

Inspiracja nr 2: Jak będzie wyglądać świat za 20-30 lat?

Do dziś pamiętam lekcję języka polskiego w pierwszej klasie podstawówki, na której mieliśmy opisać "świat za 100 lat". Pomysłów było wiele. Jednym z nich było urządzenie, które pozwalałoby mamie oglądać i słyszeć, co się dzieje w drugim pokoju, gdzie bawi się dziecko.

Dziś wydaje się to oczywistością i jest kilka możliwości zrobienia tego (od elektronicznej niani do zwykłej kamerki internetowej). No tak, tylko że wtedy nie było jeszcze nawet faksu.
No i nie minęło 100 lat, tylko 25.

Według Muhammada Yunusa świat za 20-30 lat to świat, w którym:
  • nie ma bezrobocia (przekornie spytał: czy widziałaś kiedyś bezrobotne zwierzę? chyba coś w tym jest...)
  • każdy używa swoich talentów i maksimum swojego potencjału
  • nie ma biednych ludzi
  • nikt nie korzysta z opieki społecznej
  • wszyscy są bezpieczni
Niemożliwe?
"Dlatego, że na razie jest to niemożliwe, moim zadaniem jest uczynić to możliwym".
Muhammad Yunus

I tak właśnie robi.
Do tej pory założył 50 firm społecznych (social business), czyli rozwiązujących problemy społeczne. Wśród nich są:

Grameen Shakti (GS) - firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii dla wsi. Między innymi sprzedażą domowych systemów solarnych. Dzięki niej ludzie żyjący poza miastami w Bangladeszu mają dziś dostęp do prądu. I to prądu pochodzącego z energii słonecznej, "zielonej". Kiedy GS zaczynał działalność prąd był dostępny tylko w miastach, a domowe systemy solarne kosztowały fortunę. Na początku firma sprzedawała ledwo 5 takich systemów miesięcznie, dzisiaj - 1000 dziennie! Inne projekty firmy obejmują rozwój biogazu, bionawozu oraz kuchenki zużywającej 50% mniej energii.

Grameen Phone (GP) - firma, dzięki której w Bangladeszu na wsi pojawiły się telefony. I umocniły pozycję kobiet, tzw. "telephone ladies", które dzięki tym telefonom dostarczały usługi wszystkim potrzebującym zadzwonić bądź odebrać telefon. Dzisiaj największy operator telekomunikacyjny w kraju. Ciągle prowadzi program telefon dla wsi.

Robi na mnie olbrzymie wrażenie, że dzięki tym projektom wiele osób dostaje pracę i może godnie żyć, a do tego rozwiązuje się problemy społeczne i poprawia się jakość życia życie wielu osób, w szczególności kobiet i dzieci.

A jak Ty wyobrażasz sobie świat za 20-30 lat?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz