wtorek, 24 lipca 2012

Jego potrzeby, Jej potrzeby ...

Dzisiejszy post zawdzięczamy Julicie Rudolf prowadzącej blog Radość Życia Razem. Dla mnie to, o czym pisze Julita było bardzo inspirujące: 

W swojej książce, “His Needs, Her Needs. Building and Affair-Proof Marriage”, Willard F. Harley wymienia 10 potrzeb, które są najczęściej wskazywane przez małżonków jako najważniejsze dla nich. Okazuje się, że kobiety i mężczyźni wymieniają te same potrzeby, ale nadają im inne priorytety.

Potrzebami najczęściej wskazywanymi przez kobiety są:
1. Czułość
2. Intymna rozmowa
3. Otwartość i szczerość
4. Bezpieczeństwo finansowe
5. Zaangażowanie w wychowanie dzieci

Mężczyźni najczęściej wskazują na:
 1. Seks
2. Wspólne spędzanie czasu wolnego
3. Atrakcyjny wygląd
4. Warunki do relaksu w domu
5. Podziw i szacunek

Powyższe rankingi zostały stworzone na postawie badań statystycznych i oczywiście Ty i Twój współmałżonek nie musicie się z tym zgadzać.

Pytanie jednak jakie są Twoje najważniejsze potrzeby? Jak dobrze Twój partner je zaspokaja? Czy znasz największe potrzeby swojego współmałżonka? Jak sobie radzisz w ich zaspokajaniu? Każdy potrzebuje i szuka zaspokojenia swoich potrzeb. Jeżeli Ty nie będziesz zaspokajać potrzeb swojego współmałżonka, to może znaleźć się ktoś inny, kto to zrobi …

3 komentarze:

 1. "Jeżeli Ty nie będziesz zaspokajać potrzeb swojego współmałżonka, to może znaleźć się ktoś inny, kto to zrobi…" - mocne i prawdziwe stwierdzenie :)

  Wymienione czynniki uszeregowałbym następująco:
  1. Otwartość i szczerość
  2. Podziw i szacunek
  3. Seks
  4. Wspólne spędzanie wolnego czasu
  5. Atrakcyjny wygląd
  Także wyszła mi mieszanka :)

  W ogóle, to chętnie zapiszę się z przyszłą małżonką na jakieś 'kursy przedmałżeńskie', które oczywiście nie będą tak niebezpiecznie nazwane. Komunikacja, empatia, szacunek - tego można i trzeba się uczyć całe życie, także wszelkie szkolenia, warsztaty, ćwiczenia, lektury stanowią pozycję bardzo wskazaną dla par.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuję "marriage seminar for those who hate marriage seminars" czyli wg mnie fantastyczny wykład Marka Gungora dla par i tych, którzy kiedyś będą w parze.
  Informacja o kolejnych pokazach videokonferencji "Przez śmiech do lepszego małżeństwa" będzie na pewno na:
  http://warsztatydlapar.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, widziałem "A Tale of Two Brains", ale nie wiedziałem, że jest to fragment tak fantastycznego wykładu. Dziękuję za podpowiedź, skorzystam i obejrzę całość :)

  OdpowiedzUsuń