czwartek, 20 marca 2014

Czym jest nadzieja. I czym nie jest.

Jedną z rzeczy, którą chcę zapamiętać z książki Brene Brown "Dary niedoskonałości" jest to, że nadzieja nie jest uczuciem. Czerpiąc z prac C.R. Snydera możemy się dowiedzieć, że nadzieja to nie jest uczucie oparte na optymizmie i realnych możliwościach.

Nadzieja to sposób myślenia (sic!)

Na nadzieję składają się cele, wytrwałość i wiara w siebie.

Najciekawsze dla mnie jest to, że nadziei można się nauczyć. Najczęściej od ludzi, którzy nas otaczają, ale nie tylko (na szczęście!).

Jeżeli zależy Ci na tym, by mieć więcej nadziei możesz zrobić 3 rzeczy:

1. Nauczyć się stawiać sobie realistyczne cele.

2. Ćwiczyć wytrwałość w osiąganiu celów. Pozostawać elastyczną wobec przeciwności i szukać nowych sposobów działania oraz próbować, próbować i jeszcze raz próbować.

3. Wierzyć w to, że Ci się uda. I otaczać się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą nawet wtedy, gdy Ty sama w siebie zwątpisz.

Zatem od dzisiaj życzę Ci więcej wytrwałości i wiary w to, że dasz radę osiągnąć cel, który sobie postawiłaś.Fot. Lóránt Dankaházi, Flickr


4 komentarze:

  1. Gdybym miała wybrać jedną z tych rzeczy, której najbardziej chciałabym się nauczyć, to byłaby to wytrwałość... A u Ciebie?

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie też realistyczne cele. Często, słuchając podszeptów perfekcjonizmu, chciałabym zrobić dużo, w bardzo krótkim czasie, w doskonały sposób. Wtedy idealistyczne cele zamiast mi służyć, wspierać mnie i motywować, obezwładniają, zniechęcają, straszą nieuniknioną porażką. Dopiero niedawno dotarło do mnie, że dobrze wyznaczony cel jest nie tylko wspierający, ale i REALISTYCZNY. Marto, może napiszesz jakiegoś posta o tym, jak sprawdzać/mierzyć realność celu ;) ? Ja z kolei polecam Ci drobinkę inspiracji, która dotyczy wytrwałości: http://dom-dobremiejsce.blogspot.de/2013/01/kropla-dra-zy-skae-nie-sia-lecz-ciagym.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie zgadzam się, że nadzieja to sposób myślenia. To, o czym piszesz, to jest sposób myślenia, ale nadzieja jest ostatnim etapem rozpaczliwej wiary w coś, jest tym, co trzyma większość ludzi na tym świecie, ponieważ ludzie nie tracą nadzieję, że ich życie ma jakiś sens, jakieś znaczenie. Nadzieja ratuje chorych, zdesperowanych, pozbawionych, sfrustrowanych ludzi. Nadzieja pozwala nam pokonać czarne smugi w naszym życiu i wierzyć w „lepszy czas”.

    OdpowiedzUsuń