piątek, 9 stycznia 2015

mniej.


Od podstawówki chodzi za mną pytanie "mieć, czy być". Im jestem starsza i lepiej znam siebie i co mnie uszczęśliwia, tym bliżej mi do "bycia". Coraz bardziej lubię minimalizm i świadome ograniczanie niektórych stref życia do minimum. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po książkę Marty Sapały "mniej", która opisuje Rok Bez Zakupów.

Bohaterowie: kilka rodzin z różnych części Polski i jedna z Islandii.
Wyzwanie: nie kupować (oprócz rzeczy naprawdę niezbędnych). Przez rok.

"mniej" to książka o braku zakupów, o konsumpcji i antykonsumpcji, o minimaliźmie i minimum egzystencji. I o tym co się dzieje, gdy przestajemy kupować - z zawartością portfela i konta, z naszymi zachowaniami, myślami, nawykami i relacjami.
Jaka była reakcja otoczenia? Kto i co pomagało? Co przeszkadzało? Jakie nowe nawyki powstały, jakie stare odeszły? Co się na dłużej zmieniło w życiu bohaterów po Roku Bez Zakupów? 

Czytając tę książkę możemy nie tylko na chwilę zajrzeć do cudzych mieszkań, talerzy i portfeli. Możemy zrobić mini eksperyment na sobie - wyobrażając sobie:
Co jest mi tak naprawdę niezbędne do życia?
Jak mogłabym przeżyć nie kupując?
Jak ja zachowałabym się w podobnej sytuacji?
Gdzie są moje granice?
Które z nich jestem w stanie przekroczyć, a które nie?

Książkę tę można potraktować także jako przewodnik po alternatywach dla konsumpcji. Poznać wymiennik.org, homeexchange.com, couchsurfing.com, swapmnie.pl, thingo.pl, bookcrossing.pl, bankczasu.org i wiele innych.

"Bo to jest tak, że raz dajesz ty, a raz - ja. Potrzebujesz czegoś? Zapytaj mnie, czy tego nie mam."

A Ty - potrzebujesz?


1 komentarz: